filtr

Jak działają filtry

Jak działają filtry

Filtrowanie danych jest szybkim i łatwym sposobem na wybranie określonego podzbioru ze zbioru prezentowanych danych.
Filtr można ustawić na dowolnej kolumnie, dane można filtrować według więcej niż jednej kolumny.

Filtrowane dane zawierają tylko wiersze spełniające określone kryterium - pozostałe wiersze są ukrywane.
Filtry są addytywne, co oznacza, że każdy dodatkowy filtr jest oparty na filtrze bieżącym i dodatkowo zawęża podzbiór danych. Można utworzyć dwa typy filtrów: według listy wartości lub według kryteriów.

Jak przefiltrować kategorie/podkategorie

Jak przefiltrować kategorie

Duża liczba kategorii i podkategorii ma swoje wady i zalety. Przy kilkudziesięciu kategoriach można dokładnie opisywać dokonywane transakcje, np. paragon z artykułami spożywczymi można rozbić na wiele wydatków z podkategoriami takimi jak: owoce, warzywa, pieczywo, drób, wołowina, wieprzowina, słodycze, przyprawy itd. Przy takim rozdrobnieniu podkategorii wszystkie płatności są bardzo dobrze opisywane jednak wadą takiego podejścia jest czas, jaki musimy poświęcić na wprowadzanie tak szczegółowych danych.

Wybór dodatkowych kolumn

Wybór dodatkowych kolumn

W programie Finanse domowe 2, w większości tabel prezentujących dane, widoczność niektórych kolumny została domyślnie wyłączona. Zostało to zrobione po to, aby nie wyświetlać zbyt dużej ilości danych i aby nie zaciemnić tego co najbardziej istotne.
Wprowadzone usprawnienia sprawiają, że użytkownik sam decyduje co dla niego jest najbardziej istotne i sam wybiera te kolumny (dane), jakie chce widzieć.