Strona główna >> Fora >> Kilka uwag i nowych propozycji...

Kilka uwag i nowych propozycji...

6 post(y/ów) / 0 nowych
Ostatni wpis
Anonim (niezweryfikowany)
Kilka uwag i nowych propozycji...

Szanowny Panie,

Zainteresował mnie Pański program ”Wydatki domowe” v.2, gdyż posiada wiele przydatnych funkcji do ogarnięcia prywatnego/domowego budżetu. Przede wszystkim jednak zabrakło mi w nim bardziej rozbudowanego modułu „Osoby”. Obecnie daje on tylko możliwość stworzenia listy zarządców programu – jeśli tak to można nazwać. Myślę, że Pański program zyskałby na użyteczności (a tym samym mógł poszerzyć grupę nabywców), gdyby rozbudować ten moduł do klasycznej książki adresowej. Ponieważ jest Pan otwarty na sugestie użytkowników oprogramowania (co zasługuje na uznanie), pozwoliłem sobie przedstawić poniżej garść swoich uwag-propozycji, co do dalszego rozwoju ”Wydatków domowych”. Przepraszam za dość luźny język i ewentualne niejasności, ale jest to coś w rodzaju luźnej notatki sporządzonej w trakcie zapoznawania się z demonstracyjną wersją programu.

Moduł ”Osoby”

Warto rozbudować ten moduł do klasycznej książki adresowej, choćby poprzez możliwość samodzielnej rozbudowy rekordu osobowego, o takie dane jak:

- kilka telefonów i adresów e-maili z możliwością oznaczenia ich rodzaju (np. służbowy, prywatny);

- kilka adresów (z podaniem w osobnych /by można było później dowolnie także sortować/ podrekordach takich danych jak: ulica, nr domu, miejscowość, kod pocztowy, województwo/region, kraj) z możliwością oznaczenia, czy jest to adres stałego zamieszkania, okresowego zamieszkania, miejsce pracy itp.

- datę urodzenia z możliwością cyklicznego o niej informowania w terminarzu

- datę obchodzonych imienin z możliwością cyklicznego informowania

- wykonywany zawód

- dłuższą notatkę tekstową (jak przy wydarzeniu w terminarzu)

Warto by była możliwość sortowania osób pod kątem miejscowości zamieszkania, województwa (np. mamy jakiś wyjazd na południowy-wschód Polski i możemy sprawdzić kogo ze znajomych, krewnych itp. przy okazji możemy odwiedzić), kraju, zawodu (możemy nie pamiętać, że ktoś z naszych znajomych jest fachowcem w danej dziedzinie, którego akurat poszukujemy), daty urodzin, telefonu, e-maila (możemy mieć gdzieś zapisany telefon lub e-mail i nie wiedzieć do kogo on jest) itd… 

Do takiej książki adresowej powinna być także możliwość dodania bazy „Miejsca wydatków” i „Miejsca przychodów”. Taka baza firm i osób byłaby sukcesywnie i na bieżąco budowana przy wpisywaniu poszczególnych wydatków i przychodów, poprzez wypełnianie rekordu dotyczącego miejsca wydatku lub przychodu albo też osoby na rzecz której był wydatek lub od której pochodził nasz przychód. 

 

Moduł „Terminarz”

W notatce wydarzenia powinna być możliwość wprowadzania:

- adresów internetowych w formie aktywnego łącza;

- linku do dowolnej ilości osób z modułu „Osoby” (tak by czytając notatkę wzmiankującą człowieka wprowadzonego wcześniej do bazy modułu „Osoby”, można było od razu przejść do danych o tej osobie)

- wprowadzenia zdjęcia

- własnych nazw i barw dla rodzajów wydarzeń

 

Moduł „Wydatki” i moduł „Przychody”

Opcja „Miejsce wydatku” i „Miejsce przychodu”

Karty tych miejsc powinny mieć możliwość edycji, by można było dopisać np. drugi telefon, czy e-mail

Warto też stworzyć możliwość podpinania tam osób (np. właścicieli, czy pracowników sklepu z którymi np. mamy częstszy kontakt, dostawców, albo też osoby, od których otrzymujemy przychody), których rekordy automatycznie rozbudowałyby moduł „Osoby”.

Można by to rozwiązać poprzez stworzenie opcji analogicznej do „Miejsca przychodów” i „Miejsca wydatków”, pod nazwą „Osoby”, która automatycznie powiązana by była z modułem „Osoby”

 

Moduł ”Nieruchomości”:

- Powinna być możliwość edytowania spod tego modułu wcześniej wprowadzonych wydatków lub przychodów danej nieruchomości

- Do karty sprzętu warto dodać jakąś stałą zakładkę dotyczącą napraw gwarancyjnych i pogwarancyjnych (choć możliwe, że można ja samemu stworzyć, tyle że nie jestem w stanie tego stwierdzić na wersji próbnej)

- Przydatny może być także rekord odnośnie daty najbliższego przeglądu (jeszcze lepiej jeśli byłaby możliwość ustawienia cyklicznego przeglądu z podpięciem tego pod terminarz z możliwością stosownego alarmu przypominającego)

- W opcji wskazania liczników nie ma licznika ciepła, który jest uwzględniony w module „Analizy”. Brak też ogólnej możliwości dodawania nowych mediów.

 

Moduł „Analizy”

- Powinna być możliwość obliczenia na podstawie odczytów licznika średniego zużycia i średnich kosztów w zadanym przedziale czasowym.

 

Moduł „Długi/Wierzytelności”

- Warto dodać możliwość wprowadzania nie tylko długów i wierzytelności finansowych, ale też informacji odnośnie pożyczonych przedmiotów (to co my pożyczyliśmy innym osobom oraz to co nam pożyczono).
Myślę, że każdy z nas miał w życiu sytuacje, że np. szukał jakiejś swojej książki, czy narzędzia, o których zapomniał, że komuś je pożyczył, albo też zapomniał o terminowym oddaniu rzeczy pożyczonej od innych :) Możliwość wpisywania pożyczonych przedmiotów i przypominania o ich odebraniu/oddaniu, byłaby dla każdego pomocna, a w kontekście finansowym mogłaby chronić przed kosztami nie oddania rzeczy na czas, albo też ponownego kupienia rzeczy, którą już mamy, tylko powinniśmy ją od kogoś odebrać.

 

Wszystkie moduły - opcja „Komentarz”

Rekord komentarza ma na tyle małe okno, że trudno jest przeczytać komentarz składający się z większej liczby znaków i trudno się też go wpisuje, bo szybko nie widać co się wczesniej napisało. Powinna być możliwość kliknięcia które rozwijałoby większe okno, albo też możliwość tworzenia dużego okna komentarza, po stworzeniu odrębnej zakładki ”komentarz”. 

 

I kilka pomysłów odnośnie zupełnie nowych modułów:

1. Brakuje mi opcji (np. w module „Oszczędności”) pozwalającej na obsługę zakupionych walut obcych w celu ich późniejszej odsprzedaży. Tu przede wszystkim potrzebna jest jakaś możliwość sprzęgnięcia tego ze znajdującym się w module „Narzędzia” panelem „Kursy walut”. Przydałaby się np. funkcja monitoringu i alarmu, przekroczenia jakiejś zadanej wartości kursu itp.

2. Powiązanie programu ze skrzynkami poczty e-mail, coś na wzór Outlooka… Może to już wykraczałoby poza ”wydatki domowe”, niemniej możliwość bezpośredniego zalinkowania przy danym wydatku lub przychodzie do ewentualnej korespondencji ich dotyczącej byłaby często bardzo pomocna, podobnie w przypadku napraw gwarancyjnych. Można by także korespondencję podpinać pod daną osobę z modułu „Osoby” zupełnie automatycznie, dzięki identyfikacji e-maila przypisanego do osoby z bazy.

3. Warto także rozważyć wprowadzenie na takiej samej zasadzie modułu „Korespondencja”, coś w rodzaju dziennika podawczo-odbiorczego dla korespondencji papierowej od dostawców mediów, banków, urzędów itp. Można by go też połączyć jakoś z dziennikiem korespondencji e-mail. Taki dziennik korespondencji ułatwiłby ogarnięcie różnych toczących się spraw przy których dochodzi do wydatków lub chodzi o nasze przychody itp.

4. Kolejnym elementem może być moduł przechowywania danych tekstowych z jednoczesnym ich szyfrowaniem (coś w rodzaju przechowalni haseł)…

5. Prosi się także moduł do obsługi zakupów i sprzedaży na Allegro / Ebay / Świstaku (np. pobieranie danych o zakupionych rzeczach; licytowanie w ostatniej chwili; także jakaś baza rzeczy przez nas sprzedawanych, tak by również możliwy był do niej eksport po umieszczeniu na Allegro oraz zrzut danych odnośnie zaszłej już sprzedaży…).

Niewątpliwie z tymi wszystkimi opcjami powyżej, byłby to kombajn, który nie tylko pozwalałby na zarządzanie domowymi finansami, ale też zastąpiłby wszelkie inne często wykorzystywane oprogramowanie typu: planery, organizery, adresowniki, książki korespondencji, programy e-mailowe itp., a tym samym ułatwiał ogarnięcie dnia codziennego, jak i planów na przyszłość :)

 I na koniec pytanie, czy przewidywana jest wersja mobilna programu (Windows lub Android)?

Serdecznie pozdrawiam

Paweł T.

FD2
ODP: Kilka uwag i nowych propozycji...

Witam,

Jestem pełen podziwu dla niektórych pomysłów. Nigdy bym na nie wpadł, naprawdę jestem pod wrażeniem.
Tym większy szacunek należy się Panu za ich spisanie.

Odnosząc się teraz do opisanych powyżej pomysłów. Odnośnie ich wdrożenia, zaimplementowania w programie i co do ich przydatności.
Moja odpowiedź brzmi bardzo krótko i jednoznacznie: NIE.
Panie Pawle, proszę się nie obrażać, nie gniewać, już wyjaśniam dlaczego.

Nie wiem, czy korzystał Pan kiedykolwiek z FD1, gdy projektowałem ten program przyświecała mi idea stworzenia prostego, lekkiego i łatwego w obsłudze programu do zarządzania domowym budżetem.
Po rocznych testach w domu postanowiłem upublicznić aplikację w intenrecie, popularność przerosła moje oczekiwania.
Tak po trzech latach od debiutu jedynki, zacząłem pracę nad dwójką.
Zaczynając pracę nad FD2 kierowałem się tą samą ideą co przy tworzeniu FD1: chciałem zrobić łatwy, lekki i prosty w obsłudze program do zarządzania domowym budżetem.
Finanse domowe 2 zostały przepisane całkowicie od nowa, w innej technologii. W dwójce zachowałem prostotę jedynki i jednocześnie wprowadziłem setki dodatkowych funkcjonalności nadesłanych przez użytkowników.
Jeszcze więcej propozycji musiałem odrzucić, były na wyrost, pod jedno konkretne rozwiązanie (pod jednego konkretnego klienta) lub wprowadzały niepotrzebną komplikację programu.
Sugerując się ostatnim powodem, zbytniej komplikacji aplikacji, odrzuciłem większość z nadesłanych przez Pana pomysłów.

Zapewne znane jest Panu powiedzenie: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego".
Nie chcę aby tym stał się program FD2, nie chcę żeby był do wszystkiego a zarazem do niczego.
Uważam, że jeżeli ktoś będzie chciał zrobić porządną książkę adresową na komputerze, wykorzysta do tego program dedykowany a nie aplikację do prowadzenia budżetu domowego. Czyż nie?
Jeżeli potrzebuje Pan napisać jakieś pismo, stworzyć jakiś dokument, to nie korzysta Pan z programu np. do projektowania domu jednorodzinnego tylko z edytora tekstu.
Proszę sobie teraz wyobrazić, że ktoś zacznie szukać program do tworzenia książki adresowej w internecie, jakie jest prawdopodobieństwo, że wpisze w wyszukiwarkę frazę: finanse domowe?. Zerowe.
Użytkownicy chcący nadzorować swoje finanse domowe będą korzystali z dedykowanego programu, użytkownicy tworzący książki adresowe podobnie.
Upychanie wszystkiego w jeden program, robienie wielozadaniowego kombajnu, mija się z celem. Nikt nie będzie tego używał.
Niestety, do FD2 wdrożę tylko kilka z nadesłanych przez Pana propozycji. Np. wiązanie odczytu licznika z wydatkiem już wdrożyłem, wydaje się przydatne i może być używane przez wielu użytkowników.

Panie Pawle, ponownie proszę aby się Pan nie gniewał i nie obrażał.
Proszę postawić się w mojej sytuacji, zrobienie niektórych z opisanych przez Pana funkcjonalności może zająć bardzo wiele czasu a jaka będzie grupa odbiorców ?
Czy poprawią one funkcjonowanie programu czy tylko zbytnio skomplikują?

Odpowiadając na pytanie, o wersję na urządzenia mobilne, proszę przeczytać: Finanse domowe na urządzeniach mobilnych

Pozdrawiam

Paulina (niezweryfikowany)
Wprowadzam do programu miejsca wydatków i przychodów

Wprowadzam do programu miejsca wydatków i przychodów. Bardzo mi brakuje w tym miejscu danych typowych dla bazy kontrahentów czyli NIP, REGON, adres mailowy, imię i nazwisko, ew. rozdzielenie szczegółowe adresu na ulice, numery budynków, miejscowości i kody pocztowe (adres korespondencyjny/rejestrowy), oraz eksportu tych danych w .csv w celu przygotowania, np. korespondencji seryjnej dla darczyńców czy kontrahentów. Może rozwiązanie z dodatkowymi właściwościami użytkownika również by pomogły? Dodatkowo nazwa miejsca wydatku z adresem lub innym polem mogłaby być unikatowa a nie w pojedynkę, to również ułatwiłoby wprowadzanie niektórych miejsc. Wyświetlanie połączonych danych dla jednego rekordu na liście podpowiedzi przyspieszyłoby wpisywanie.

Paweł (niezweryfikowany)
moduł osobowo-adresowy

Panie Wojciechu, nie mam powodu by się obrażać, że nie chce Pan czegoś dodać do swojego przecież programu. Jestem jednak świecie przekonany, że stworzenie modułu osobowo-adresowego z możliwością podpinania osób w różnych miejscach, na pewno zostałoby prze użytkowników (Pańskich klientów) odebrane pozytywnie, a nawet przyczyniło się do większej sprzedawalności programu. Z każdym bowiem wydatkiem lub przychodem związani są jacyś konkretni ludzie, często też te osoby pojawiają się w naszym życiu wielokrotnie, czasami na przestrzeni wielu lat i wielokrotnie mają na nasze finanse domowe wpływ. Nie zawsze jednak zdajemy sobie z tego sprawę, jaki on jest w rzeczywistości. Stworzenie więc modułu osobowo-adresowego z możliwością linkowania osób z takiej bazy pod dany przychód lub wydatek, uzupełniałoby wiedzę o jednostkowym zdarzeniu finansowym, zaś możliwość wejścia w rekord danej osoby i prześledzenia jej powiązań z naszymi wydatkami lub przychodami (taka lista przy danej osobie mogłaby się przecież tworzyć z automatu przy bieżących wpisach wydatków i linkowaniu osób), szczególnie na przestrzeni dłuższego okresu czasu, mogłaby przynieść nam informacje jaki wpływ na nasze finanse ma dana osoba, np.:

- ile razy, jak dużo i kiedy pożyczaliśmy jej pieniądze oraz jak było z ich oddawaniem (może zapomnieliśmy, że tej osobie nie powinniśmy już pożyczać);

- ile razy, jak dużo i kiedy my sami zapożyczaliśmy się u danej osoby (warto mieć takie rozeznanie, by mieć świadomość skali wdzięczności, jaką tej danej osobie jesteśmy winni);

- jak kończyły się różne inwestycje prowadzone z daną osobą, jakieś różne sprawy finansowe przy których z nią współdziałaliśmy, czy bilans dla nas jest dodatni, czy też może nie zauważamy, że byliśmy wykorzystywani, że patrząc całościowo ponosiliśmy straty, więc na przyszłość lepiej tej osoby unikać;

- jakie i za jakie kwoty prezenty kupowaliśmy danej osobie lub darowaliśmy jakieś pieniądze;

- jakie prezenty i pieniądze od danej osoby my sami otrzymywaliśmy (przykładowo: jeśli ktoś dał nam w prezencie ślubnym jakąś kwotę, a teraz zostaliśmy zaproszeni na jej ślub, wypada by nasz prezent nie był mniej wartościowy, czy też kwota gotówki mniejsza);

- jak kończyły się zakupy jakiś dóbr u danego dostawcy, może jego towary są lipne, były częste reklamacje itp., może coś zachwalał a okazało się to porażką, a może wręcz przeciwnie i powinniśmy się go trzymać;

- mając taką bazę łatwiej nam będzie także polecić odpowiednią osobę innym, albo też przestrzec przed tymi, którzy przyczyniali się do strat;

A to przecież tylko kilka przykładów, których można by podać tu znacznie więcej. Zwykła pamięć ludzka niejednokrotnie zawodzi, zapominamy szczególnie jeśli straty nie były wielkie, albo minęło już sporo czasu, a to nierzadko rodzi kolejne te same błędy, negatywnie odbijające się na naszych finansach… Dzięki zaś wieloletniej pamięci cyfrowej o szeroko pojętych relacjach finansowych z poszczególnymi osobami, nasze domowe finanse mogą tylko zyskać, bo będziemy mieli znacznie lepsze rozeznanie odnośnie tego dzięki komu straciliśmy, a dzięki komu zyskali - jakby to materialistycznie i egoistycznie nie brzmiało :)

A podłączony do osoby adresownik z możliwością jego edycji o różne pola, każdemu się przyda.

Pisze o tym choćby Pani Paulina...

Serdecznie pozdrawiam

FD2
Miejsca wydatków i miejsca przychodów

W nowej wersji aplikacji (od. 2.0.0.19) miejsca wydatków i przychodów zostaną rozbudowane o wiele (bardzo wiele) nowych właściwości

FD2
Osoby

W nowej wersji aplikacji (od. 2.0.0.19) osoby będą rozbudowane o wiele (bardzo wiele) nowych właściwości

Dodaj komentarz

Tekst sformatowany

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Czysty tekst

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem i zapobiega wysyłaniu spamu.
Target Image